Zarząd

 

NIEMIECKI KOLEGA W  IPA GNIEZNO

     

ciąg dalszy

 

Przyjmujący gościa st. Sierż. Krzysztof Budkowski jeszcze w ubiegłym roku pracował w KPP Gniezno, lecz przeniósł się do KPP Września i nadal jest członkiem naszego Regionu.

Pierwszego dnia pobytu Komendant Powiatowy Policji we Wrześni mł. insp. Mariusz Łozowiecki, powitał naszego zagranicznego gościa i zapoznał ze strukturą oraz funkcjonowaniem  jednostki. Michael Rostek opowiedział z kolei o metodach pracy niemieckiej policji oraz o tym jakie zadania realizuje na swoim stanowisku, a należy do nich prowadzenie rozpoznania środowisk o radykalnych poglądach, np. ekstremizm islamski, pseudokibice czy też  neofaszyści.  Niemiecki funkcjonariusz mógł też przyjrzeć się pracy służby kryminalnej oraz patrolowej. Jak zauważył mimo różnic związanych z wyposażeniem, metodyka pracy polskich policjantów nie różni się znacząco od sposobu realizowania zadań przez policjantów w Niemczech.

           W czasie wolnym Michael Rostek miał możliwość odwiedzenia fabryki Volkswagena w Białężycach pod Wrześnią, gdzie zapoznał się z procesem produkcyjnym  najnowszego modelu Crafter. Zastosowane najnowsze technologie oraz ogrom inwestycji zrobiły na naszym koledze ogromne wrażenie.  Następnie zwiedziliśmy wspólnie centrum Wrześni, które bardzo przypadło mu do gustu.

           W kolejnych dniach odwiedziliśmy Gniezno- pierwszą stolicę Polski. Zarząd Regionu i nasz kolega spotkał się z Komendantem Powiatowym Policji mł. Insp. Przemysławem Kozaneckim. Michael   odwiedził miejscową Komendę Powiatową i zwiedził nowo oddaną do użytku strzelnicę. Ponadto zwiedziliśmy Starówkę oraz Katedrę Gnieźnieńską. Następnie wraz z zarządem IPA Gniezno udaliśmy się na wspólny obiad, podczas którego niemiecki kolega podziękował za miłe przyjęcie oraz pochwalił polską gościnność.

           Dalsza część pobytu Michaela to zwiedzanie m.in. skansenu w Biskupinie oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowegoj w Powidzu, gdzie dzięki uprzejmości jej Dowództwa mogliśmy wejść do wnętrza samolotów transportowych Herkules, czy wejść do wieży kontroli lotów.

           Ostatnie dni nasz niemiecki kolega spędził w Poznaniu, gdzie został powitany przez  Przewodniczącego IPA Poznań Witolda Drzażdżyńskiego. Michael miał okazję odwiedzić Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Poznaniu, gdzie zapoznał się z metodami pracy tego Wydziału, m in. w zakresie rozpoznania i  zwalczania zagrożeń związanych ze środowiskami chuliganów. Następnie niemiecki kolega odwiedził również Sztab KWP, gdzie omówiono zasady organizacji zabezpieczeń różnego rodzaju wydarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń sportowych. Michael mógł zobaczyć m. in. policyjne centrum monitoringu, wykorzystywane przy zabezpieczeniach. Pobyt w Poznaniu nie mógł obyć się oczywiście bez odwiedzenia INEA Stadionu, gdzie swoje mecze rozgrywa Lech Poznań. Michael odwiedził  na obiekcie policyjne  centrum dowodzenia, które ma swoje pomieszczenie na stadionie. Nie obyło się wówczas oczywiście bez pamiątkowych zdjęć.

           Istotnym punktem pobytu Michaela w Polsce było spotkanie u Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasza Trawińskiego. Szef Wielkopolskiej Policji omówił strukturę oraz sposób kierowania podległymi jednostkami w terenie. Dla niemieckiego kolegi była to niezwykle interesująca rozmowa z uwagi na fakt, iż w Niemczech nie ma komend wojewódzkich, a policją na poziomie regionu kierują nie policjanci, ale osoby cywilne reprezentujące lokalne władze.

           Reasumując, program  pobytu w Polsce Michaela Rosteka, był  bardzo intensywny i spodobał się niemieckiemu gościowi, który powiedział, ze choć jest w naszym kraju pierwszy raz, chętnie wróci ponownie. W związku z tym, uznaliśmy wspólnie, iż naszą współpracę w ramach IPA będziemy kontynuować i już rozważamy w kolejnym roku wyjazdy polskich policjantów do Mönchengladbach i rewizyty niemieckich kolegów w Wielkopolsce, zarówno na płaszczyźnie służbowej, jak również towarzyskiej.

 

 Autor tekstu i zdjęć:

Krzysztof Hernacki